StereoPlus / ATC SCM20ASL LE
ATC-SCM20ASL-LE-previewATC SCM20ASL LEATC SCM20ASL LEATC SCM20ASL LE
ATC SCM20ASL LE
ATC-SCM20ASL-LE-preview-grill
ATC-SCM20ASL-LE-side
ATC-SCM20ASL-LE-closeup
ATC SCM20ASL LE
  • Встроенный ATC активный модуль усиления 250 Вт (‘Amp Pack’)
  • Активные кроссоверы Linkwitz–Riley второго порядка
  • Два MOSFET усилителя класса A/B: 200 Вт на бас/середину и 50 Вт на ВЧ
  • Регулируемая чувствительность входа и настройки подъёма/среза баса
  • Согласованный сабвуфер — C4 Sub MK2 LE — доступен для расширения НЧ-диапазона
  • Ручная сборка в Англии
  • 6-летняя гарантия
Артикул: GA-ATC-SCM20ASL-LE Категория:
Описание
ACOUSTIC SPECIFICATIONS
Bass/mid driver: 1 x 150mm/6”, SB75-150SL 8Ω
High Frequency Driver: 1 x 25mm/1”, SH25-76S 6Ω
Low Frequency Cut-off: 55Hz (-6dB, anechoic)
High Frequency Cut-off: 25kHz (-6dB)
Crossover Point: 2.2kHz
MaxSPL: 108dB continuous, 114dB peak (per pair, IEC Weighted Pink Noise, 1m, anechoic).
Sensitivity: +4dBu rev 95dBC (Bass Boost 0dB, Input Sensitivity 1V, Pink noise).
ELECTRONIC SPECIFICATIONS
Balanced Input: 1 x Rear Panel Mounted Female XLR, pin 2 hot
Input Impedance: 20kΩ (dif ferential)
Input CMRR: >60dB at (10kHz)
Input Sensitivity: 2.2dBu/1Vrms for full power
Bass Shelf: -2dB to +3dB, switchable in 1dB steps
Crossover Filters: 2nd Order Linkwitz Riley
Amplifier type: Grounded Source MOSFET, class A /B, convection cooled
Output Power: Bass 200W (8Ω), H.F. 50W (8Ω)
THD+N: <0.0017%/-95dB (1kHz, 1dB below rated power, 90kHz BW)
Frequency Response: <2Hz to >200kHz (-3dB)
Limiter: ATC Active FET Momentary Gain Reduction
Mains Input: 220-230V or 115V, factory set. Please observe panel markings and labels!