StereoPlus / NAD M33 V2
NAD-M33-V2-previewNAD M33 V2NAD M33 V2
NAD M33 V2
NAD-M33-V2-front
NAD-M33-V2-back
NAD M33 V2
Артикул: DAC-M33-V2 Категория:
Описание
AMPLIFIER SECTION
Rated output power (ref. 20 Hz-20 kHz at rated THD, both channels driven) >380 W into 4 ohms >200 W into 8 ohms
Rated output power, Bridge mode (ref. 20 Hz – 20 kHz at rated THD) >700 W into 8 ohms
Input sensitivity 1.5 V (200W 8 ohms, Volume maximum)
THD (20 Hz – 20 kHz) <0.003 % (1W to 200 W, 8 ohms and 4 ohms)
Signal-to-Noise ratio >98 dB (A-weighted, 1 W out in 8 ohms) >120 dB (A-weighted, 200 W out in 8 ohms)
Clipping power >210 W (0.1 % THD 1 kHz 8 ohms)
IHF dynamic power 4 ohms: 560 W 8 ohms: 280 W
Peak output current ≥25 A (0.1 ohm, 1 mS)
Damping factor >800 (8 ohms, 20 Hz to 6.5 kHz)
Frequency response (20 Hz -20 kHz) ±0.2 dB
PREAMPLIFIER SPECIFICATIONS
Input Impedance (R and C) 53 kohms/280 pF
Input Sensitivity Line IN: 460 mV (500 mV out, Volume maximum) Balanced IN: 250 mV (500 mV out, Volume maximum)
Maximum input level 3.5 Vrms
Tone Controls Treble: ±6 dB at 15 kHz Bass: ±6 dB at 40 Hz
Maximum output level SE OUT: 3.6 Vrms (0.1% THD) Balanced OUT: 7.6 Vrms (0.1% THD
Signal-to-Noise ratio >120 dB (A-weighted, 2 V out)
Output impedance Source Z + 49.9 ohms
Maximum output level 3 Vrms (0.1 % THD 100Hz)
Signal-to-Noise ratio >>88 dB (20 Hz-20 kHz 1V out)
THD+N <0.005 % (20 Hz-200 Hz 3V)
Output impedance Source Z + 220 ohms
Input sensitivity (500 mV out Volume maximum) MM: 5 mV MC: 370 µV
Input impedance (R and C) MM: 25.6 kohms/180 pF MC: 100 ohms/280 pF
Signal to noise ratio (A-weighted, 500 mV PRE OUT 1 kHz) MM: >93 dB MC: >73 dB
THD+N (500 mV PRE OUT 1kHz) MM: <0.003 % MC: <0.03 %
RIAA response accuracy MM/MC (20 Hz -20 kHz) ±0.2 dB
Output Impedance Source Z + 3.3 ohms
Output power >300 mW/32 ohms
BluOS SPECIFICATIONS
Supported audio file format* MP3, AAC, WMA, OGG, WMA-L, ALAC, OPUS
Supported high- resolution audio file format* FLAC, MQA, WAV, AIFF
Sampling rate up to 192 kHz
Bit depths 16 – 24
Network connectivity Gigabit Ethernet RJ45 Wi-Fi 5
Bluetooth quality aptX® HD 5.0
Bluetooth connectivity Two-Way (Receive and Headphone modes)
Front panel 7-inch full colour touch screen
Remote control SRM 1 remote control
Free internet radio* Audacy, Calm Radio, iHeartRadio, LiveOne, Radio Paradise, SiriusXM, TuneIn
Integration partners Control4, Crestron, ELAN, Lutron, Push, Roon, RTI, URC
POWER CONSUMPTION
Standby power <0.5W (Auto standby ON) <7W (Network standby) <40W (idle power)
DIMENSIONS AND WEIGHT
Dimensions WxHxD ** 435 x 133 x 396 mm (17 1/8 x 5 1/4 x 15 5/8 ”)
Net Weight 9.7kg (21.4lb)
Shipping Weight 18.4kg (40.6 lb)
Shipping Size (W x H x D) 569 x 258 x 519 mm (22 13/32 x 20 7/16 x 10 5/32 ”)